Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co grozi za naruszenie unijnych eko przepisów: CBAM i EUDR

29 lipca 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Filip Mudyna

Unijne regulacje nakładają obowiązki na polskich importerów wyrobów wysokoemisyjnych oraz na firmy obracające produktami mogącymi wpływać negatywnie na stan lasów. Niedopełnienie tych obowiązków może powodować konsekwencje, także finansowe.

Rok 2024 przynosi polskim importerom i eksporterom liczne wyzwania, wynikające z nowych regulacji wywodzących się z założeń unijnego Zielonego Ładu. Mechanizm CBAM, obowiązujący od października ubiegłego roku, nieustannie ewoluuje, zmieniając zakres i treść obowiązków nakładanych na importerów wyrobów wysokoemisyjnych. Z kolei przepisy unijnego rozporządzenia „deforestacyjnego” (tzw. EUDR) już od grudnia wprowadzą nowe wymagania dla przedsiębiorstw obracających wybranymi produktami, których wytwarzanie może wiązać się z wylesianiem i degradacją lasów.

W tej sytuacji wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie o potencjalne konsekwencje naruszeń ww. rozporządzeń.

Przypomnijmy, że w okresie przejściowym CBAM, trwającym do końca roku 2025, podstawowym obowiązkiem importerów towarów objętych tym mechanizmem jest składanie kwartalnych sprawozdań CBAM za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12936

Wydanie: 12936

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament